ZAKUPY W USA

Zakupy USA po polsku. Przewodnik kupującego. Zakupy na terenie Stanów Zjednoczonych. Poradnik jak kupować w Stanach Zjednoczonych i jak wyglądają w praktyce zakupy na terenie Stanów Zjednoczonych, na Florydzie i innych miejscach USA. Praktyczne informacje przydatne dla wybierających się do Stanów Zjednoczonych na wielkie zakupy. Przygotuj swoją kartę kredytową lub debetową!

Na zakupy do Stanów

Praktyczne informacje, marzących o taniej i markowej odzieży, którą można kupić w USA o kilkanaście procent taniej (czasami kilkadziesiąt procent taniej!) niż w Polsce lub w Europie Zachodniej. USA to doskonałe miejsce na zakupy wszelkiego rodzaju towarów, oraz organizację wycieczki na zakupy za ocean. Szczególnie markowa odzież i markowe obuwie, zawsze kuszą niskimi cenami w Stanach Zjednoczonych. Choć w chwili obecnej dolar jest bardzo wysoki w stosunku do polskiej złotówki.

Zakupy w USA
Zakupy w USA

Zakupy w USA

Nie od dziś wiadomo iż buty Nike czy koszulka Polo Ralph Laurent w Stanach, można kupić o wiele taniej niż np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy w Polsce, gdzie jeszcze do niedawna markowa odzież w ogólne nie była znana. Stany Zjednoczone to idealne miejsce na dobre zakupy i niskie ceny odzieży i obuwia.

Fakty są takie, iż warto wybrać się na zakupy do Stanów, szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy ceny odzieży i akcesoriów (torebki, paski, itp.) obniżone są czasami do 70% i więcej. Naprawdę trudno się oprzeć tego rodzaju „zabójczym” ofertom i obniżkom cenowym i nie kupić sobie wymarzonej pary dżinsów, kurki lub dobrych sportowych butów, które w Polsce czy w Europie kosztują fortunę. SALE wtedy jest wszędzie. Możesz szaleć do woli ze swoją kartą kredytową lub debetową! O konsekwencjach zakupów w USA, pomyśleć można trochę później …

Zainteresuje Cię także: tanie zakupy spożywcze i ogólne w USA: sieć supermarketów TARGET na Florydzie | supermarkety Walmart | supermarkety Publix na Florydzie

Ile kilo mogę przywieźć do domu

Ograniczać nas może tylko ilość kilogramów, jakie możemy wnieść na pokład powracającego do Polski samolotu. Dlatego należy rozsądnie skalkulować, czy np. kupując setki tanich towarów w USA bardzo tanio, za które i tak będę musiał zapłacić za dodatkowe kilogramy nadbagażu, na lotnisku.


Ewentualnie pozostaje wysyłka paczki (a może kontenera) ze Stanów do Polski, ale to też są dodatkowe koszty, jak doskonale wszystkim wiadomo. Więc naszym zdaniem do tego rodzaju shoppingu w USA, należy podejść bardzo rozsądnie i z rozwagą. Aby nasze zakupy w USA były udane i pełne satysfakcji po powrocie do domu i w momencie szpanowania przed znajomymi i dalszą rodziną z Przydonicy lub z Siedlec.

North Face zakupy
Outlety w USA

A może w internecie

W internecie także istnieje mnóstwo sklepów internetowych oferujących towary dostępne tylko w USA dla polskiego konsumenta. Tutaj też trzeba rozważnie skalkulować koszty i porównać ceny towarów, czy tego rodzaju zakupy tak naprawdę będą dla nas opłacalne.

Do tego trzeba wziąć pod uwagę wahający się kurs polskiej złotówki w stosunku do dolara amerykańskiego. Niektóre doskonałe i tanie marki amerykańskie jak np. tani GAP czy Amarican Eagle, nie są dostępne w Polsce, więc aby zakupić tego rodzaju odzież,  może warto wybrać się na wycieczkę zakupową do Nowego Jorku albo do Los Angeles, choć zachodnie wybrzeże to już dalsza wyprawa.

Miami i Floryda jest również bardzo dobre na zakupy. Także Fort Lauderdale to doskonałe miejsce na zakupy. Mnóstwo zakupowych wycieczek z Brazylii, przyjeżdża właśnie specjalnie do Fort Lauderdale, gdzie znajduje się jedno z największych centr handlowych na Florydzie. Polecamy na całodzienną wyprawę, dla tych lekko opętanych szaleństwem niekontrolowanych zakupów! To Sawgrass Shoping Mall koncernu Simon.

Kontrola celna USA

Kontrola celna na lotnisku w USA

Zobacz co można wwieść i wywieźć z USA. Na lotnisku w Stanach Zjednoczonych. Poznaj informacje i na co uważać na lotnisku aby nie wpaść z towarem.

Amerykańska karta

Aby kupować w internecie amerykańskie produkty będziesz potrzebowała amerykańskiej karty kredytowej lub amerykańskiej karty debetowej. Wydanej w USA. Choć w ostatnich latach pojawiły się portale internetowe oferujące zakupy w amerykańskich sklepach internetowych bez konieczności używania amerykańskiej karty. Oferują one amerykański „adres” w zamian za niewielka prowizję i to oni wysyłają zakupiony przez Ciebie towar do Twojego domu w Europie lub w Polsce. Poszperaj w internecie, w tej chwili jest tego mnóstwo.

Gucii tansze w USA zakupy
GUCCI w USA też jest tańszy

Turyści szukają okazji na tanie zakupy w USA

Tysiące turystów z Polski podczas wakacji lub wycieczki do USA kupuje tanią odzież w USA.  W Stanach kupisz rzeczy taniej, nawet o kilkanaście procent taniej niż gdzie indziej na świecie. Najlepiej skoncentrować się na odzieży, obuwiu i akcesoriach, takich jak torebki, paski, zegarki, oraz biżuteria. 

Także w Stanach Zjednoczonych fantastyczne są artykuły do spania, jak wysokiej jakości pościel, poduszki, kołdry, prześcieradła, ręczniki, itp. W tym wypadku trzeba dokładnie wiedzieć gdzie, tego rodzaju artykuły najlepiej kupować w danym mieście Stanów Zjednoczonych.

Gdzie najlepiej kupować w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone to prawdziwy raj dla zakupoholików. To kraj konsumenta, miejsce, gdzie atakowany jesteś mnogością towarów, najlepszymi brandami i doskonałymi sklepami i centrami handlowymi. Obsługa sklepów w Stanach Zjednoczonych jest nieporównywalna do innych krajów na świecie. Wysokiej jakości serwis i szacunek dla klienta jest tutaj na pierwszym miejscu. Sprzedawcy przechodzą specjalne szkolenia aby umieć w profesjonalny sposób obsłużyć klienta i dobrze sprzedać swój produkt. Tak ciągle brakuje tego w Europie nie wspominając o nędznej (w tej materii) Polsce.

Szkoda iż w Europie tego nie ma, a klient jest traktowany w nieprofesjonalny sposób, a czasami jak intruz w sklepie. Czy tylko ja mam to obezwładniające uczucie wchodząc do”jakiegoś lepszego” prawie zawsze pustego sklepu w Polsce …? Szczególnie jest to odczuwalne w zniszczonej przez system (dawny i obecny), Polsce. Obsługa w Polsce to po prostu porażka. Czas żeby to zmienić i zacząć się uczyć od mądrzejszych narodów ….

Zakupy w Nowym Jorku

Klient nasz pan

W USA klient traktowany jest z prawdziwym szacunkiem, do jakiego kolowiek sklepu zawitasz, czy tego taniego, czy też sklepów gdzie asortyment towarów zaczyna się od kilkunastu tysięcy dolarów. Serwis i traktowanie klienta, ma tutaj pierwszorzędne znaczenie. To bardzo charakterystyczne dla Stanów Zjednoczonych. Nie spotkałem się z tym w innych krajach. Może w Japonii jest trochę podobnie, choć to zupełnie inna kultura i inne podejście do drugiego człowieka.

Shopping Malls w USA oraz Outlets w USA

W centrum miast jest mnóstwo sklepów, ale jeżeli planujesz specjalną wyprawę do USA na zakupy, to koniecznie musisz znaleźć shopping mall zlokalizowany poza miastem. Dokładnie przeglądaj informacje turystyczne np. w Nowym Jorku lub w Miami. Specjalne autobusy odchodzą z najważniejszych miejsc w mieście, dowożąc turystów i miejscowych do centr handlowych zlokalizowanych poza miastem.

Powiązany temat: największy outlet na Florydzie Sawgrass Mills

Kiedy już się tam znajdziesz, zaraz zorientujesz się iż część osób przyjeżdża tutaj z wielkimi, pustymi walizami na kółkach, które stopniowo wypełniają zakupionym towarem. To bardzo popularny widok w Stanach Zjednoczonych w tego rodzaju miejscach. Zwykle tego rodzaju shopping mall to wyprawa na cały dzień.

Malls w USA są duże

Jest tu kilkaset sklepów, czasami można dostać mapkę, aby wiedzieć jak poruszać się po takim centrum i gdzie znajdują się poszczególne, interesujące nas marki. W takich shopping malls znajduje się zawsze, także food court.

To miejsce gdzie można spożyć posiłek i napić się gorącej kawy, aby dalej gnać na zakupy w poszukiwaniu swoich skarbów i ulubionych brandów odzieżowych. Wieczorem, zmęczonym, można powrócić do hotelu i zacząć przeglądać swoje zakupy i po raz kolejny zadawać sobie pytanie: czy ta 30-ta koszulka, lub 10-ta para spodni jest mi tak naprawdę potrzebna….?

Tego typu outlets znajdują się, jak napisaliśmy, czasami kilkadziesiąt kilometrów poza miastem, więc warto albo złapać specjalny autobus, albo poruszać się wypożyczonym autem. Ale jak pisaliśmy powyżej, warto odwiedzić takie miejsce jeżeli chcesz porządnych zakupów dokonać w USA. 

Shopping Mall Orlando
Shopping Mall w Stanach Zjednoczonych

Tam ceny są najtańsze i czasami o kilkadziesiąt procent jest taniej, niż w centrum dużych miast, gdzie właściciele sklepów są zobligowani do płacenia wysokich czynszów za wynajem powierzchni sklepowych. Masz okazję? Lubisz zakupy? Więc ruszaj na Stany jak najszybciej? Satysfakcja będzie gwarantowana z zakupionych towarów!

Podatki, taksy i rozmiary w USA

Podatki, taksy i rozmiary na terenie USA. Zakupy w USA informacje ciąg dalszy. Informacje o podatkach od zakupów w USA.
Pierwsza rzecz o której musisz pamiętać podczas zakupowej wycieczki do Stanów Zjednoczonych, jest „tax” (podatek), który jest doliczany do wszystkich sprzedawanych artykułów. To po prostu podatek, doliczany do sprzedawanych towarów.

I tak np. kupując widokówkę w Nowym Jorku, za powiedzmy 1$ dolara, po dojściu do kasy zapłacisz za nią około 1.08$. Generalnie przyjętą zasadą jest, iż na wystawach sklepowych i we wszystkich sklepach w USA, nie ma podanego taksu na metkach towarów.

Podatek jest doliczany dopiero po „skasowaniu towaru” przez sprzedawcę na kasie w sklepie.
Trzeba się do tego przyzwyczaić podczas zakupów w USA i zawsze zabierać ze sobą więcej gotówki, lub mieć większy limit na karcie kredytowej.

Nie jest to specjalnie uciążliwe, ale robiąc zakupy w USA po raz pierwszy, możesz się trochę pogubić, warto więc o tym pamiętać przed wejściem do pierwszego sklepu w Stanach Zjednoczonych.

Różne podatki w różnych stanach

Kolejną rzeczą o której należy pamiętać to, iż w każdym stanie ten podatek się trochę różni. W niektórych stanach jest taniej, a w niektórych jest drożej. Różne artykuły w różnych stanach są różnie opodatkowane. Zwykle podatek stanowy to 4% do 8%. Niektóre miasta w USA dodają 2%, tzw. podatku miejskiego. Niektóre stany wyłączają jedzenie i odzież z podatku stanowego.


Natomiast jeżeli „nastawisz się” na grubsze zakupy, jak np. samochód lub motocykl ze stanów, nie zapomnij wspomnieć sprzedawcy, iż masz zamiar wywieźć go za granicę poza terytorium Stanów Zjednoczonych. To temat na oddzielny artykuł o podatkach w USA.

Tax podatki w USA

Rozmiary odzieży i obuwia w Stanach Zjednoczonych

Rozmiary odzieży w USA bazują na rozmiarach w calach. Ale np. na obuwiu, już podane są rozmiary europejskie angielskie i amerykańskie. Większy problem może być z kupowaniem odzieży, aczkolwiek i w Stanach Zjednoczonych obowiązują rozmiary rozpoznawalne w Europie: jak XL, L, M lub S lub XS. W Stanach Zjednoczonych także dość często spotkasz się z dostępnymi rozmiarami odzieży, jak: podwójne XXL lub nawet potrójne XXXL i poczwórne 4L !

Dodatkowo często w Stanach Zjednoczonych do dużych rozmiarów są jeszcze dodatkowe oznakowania jak np. „L” czyli rozmiar „XL” z dodatkowym „L” oznacza koszulkę w rozmiarze „XL” ale na osobę bardzo wysoką czyli „Large” może „long” długą.
Do tego oczywiście są oznakowania „slim” czy „loose” czy „athletic” itp.

Zakup elektroniki w Stanach Zjednoczonych

Jeżeli zdecydujesz się na zakup sprzętu audio video, komputera czy innego urządzenia elektronicznego, pamiętaj iż zasilanie w USA to 110v i 60Hz. Zapytaj w sklepie czy ten produkt który masz zamiar kupić jest „adaptowany” w Europie i na innych kontynentach.

Wtyczki i gniazdka w USA są inne niż w Europie. Część urządzeń elektronicznych jak np. niektóre laptopy lub tablety posiadają specjalną wymienialną wtyczkę na Europę i na USA.  Np. urządzenia (komputery, laptopy, iphony, ładowarki firmy Apple.

Ale warto o to się zapytać sprzedawcę w sklepie z artykułami komputerowymi lub telewizyjnymi.
Amerykańskie telewizory, sprzęt audio, oraz telefony komórkowe używają innych standardów niż inne kraje na świecie. Więc nie ma większego sensu kupować tego rodzaju sprzętu w USA i przywozić go do Polski, jak to czyniły tysiące Polaków w USA w przeszłości. No chyba iż w dalszym ciągu masz w rodzinie zapalonego technika elektronika, który domowym sposobem przekształci każde urządzenie w najnowszy model telewizora.

Iphone 13
iPhone 13

Outlets i shopping malls raj dla amatorów zakupów w USA

To najlepsze miejsce na zakupy w USA. Raj dla amatorów zakupów i poszukujących prawdziwych okazji do tanich zakupów na terenie Stanów Zjednoczonych. Tego rodzaju centra handlowe sprzedają wysokiej jakości odzież, obuwie, walizki, sprzęt itp. w niższych cenach niż centra dużych miast w USA. Wszystkie znane marki zwykle znajdują się w takim outlecie. Więcej o outletach i zakupach w Stanach Zjednoczonych w innym rozdziale naszego przewodnika po świecie zakupów w USA.

Część towarów w tego typu centrach może pochodzić z kolekcji z ubiegłego roku. Zwykle nie posiadają najnowszych modeli i najnowszych trendów, tak jak sklepy w centrach miast, ale są takie brandy i takiego rodzaju odzież, iż zupełnie to nie ma znaczenia. Aczkolwiek i od tego bywają wyjątki, gdzie niektóre outlety mają najnowsze kolekcje i można kupić ostatnie modele w niższej cenie. Zwykle ceny w takich outletach są o 20% do 40% niższe niż na tzw. high streets.

Zwykle do wyboru jest kilkaset marek. Do najpopularniejszych należy Levi’s, który w USA jest śmiesznie tani i tak naprawdę niewielu ludzi go nosi, no może z wyjątkiem robotników w tartaku lub na budowie. Bardzo popularny jest Timberland, Tommy Hilfiger, Polo Ralp Lauren, nie wspominając o takich markach jak Dior, Chanel lub Gucci. Także Barbour, oraz Burberry to znane marki w USA, choć pochodzą z United Kingdom.

Duże, tanie supermarkety w USA

W Stanach spotkasz mnóstwo sklepów dyskontowych, sprzedających wysokiej jakości produkty w niskich cenach. Jeżeli nie szukasz ostatnich, najnowszych kreacji, najlepszych marek, lub najwyższej jakości produktów, możesz znaleźć w takim sklepie naprawdę tanie towary w śmiesznie niskich cenach (choć już nie tak bardzo jak kilka lat temu).
 Do największych tego rodzaju sieci handlowych w USA należą sklepy: K’Mart, Wal’Mart, Target, Costco, oraz BJ’s.

Costco
Supermarket Costco w USA

Inne sklepy w USA

Polecamy sieć sklepów Sears, oraz JCPenny’s. Także sieć domów towarowych Macy’s. Dostępne na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Oferują dla kupującego większość znanych marek i okazję do dobrych zakupów bliżej centrum miast. Wszystkie powyższe i jeszcze kilka innych sklepów, to miejsce na doskonałe zakupy.

Zwykle nie znajdziesz tutaj najbardziej prestiżowych marek, ale można tutaj kupić mniej drogie i mniej poważane marki w normalnej cenie. Tutaj warto szukać dobrej i niedrogiej odzieży dla dzieci, także obuwie dla dzieci i dorosłych. Artykuły AGD i do kuchni. Sears jest sławny ze swojej dobrej selekcji artykułów do remontu i majsterkowania, oraz produktów związanych z utrzymaniem ogrodu przy domu. także niedrogi Levi’s oraz Dokers.

Department Stores w Stanach Zjednoczonych

To duże tzw. domy towarowe (polski odpowiednik językowy brzmi dla mnie rodem z „komuny” ale lepszego chyba nie ma …) w większych miastach w USA. To zwykle bardzo duże sklepy, zwykle kilku piętrowe oferujące olbrzymią selekcję artykułów, takich jak odzież, artykuły AGD, obuwie, artykuły skórzane i akcesoria, walizki, biżuterię i zegarki.

Zwykle w department stores znajdziesz wysokiej jakości artykuły, najlepsze, bardzo znane marki, oraz najnowsze kreacje mody. Tutaj nie znajdziesz taniej odzieży ani przecenionych towarów z ubiegłego roku. Choć są Sale oraz Clearance.
Zwykle department stores posiadają częste SALE z trakcyjnymi zniżkami cenowymi, szczególnie podczas sezonu Bożego Narodzenia. W tym czasie jest najlepiej wybrać się na zakupy, gdyż za niską cenę możesz kupić bardzo wysokiej jakości produkty i dobre marki odzieży w niskiej cenie.

Sawgrass Mills outlety na Florydzie
Sawgrass Mills outlets na Florydzie

Kiedy najlepiej kupować w USA

Podczas lipca i sierpnia jest przecena letnia SUMMER SALE. W listopadzie zwykle jest SALE Thanksgiving, a pod koniec roku, przed świętami rozpoczyna się szaleństwo Christmas SALE. Zwykle przecena przedświąteczna rozpoczyna się 26 grudnia i trwa do połowy stycznia. Aczkolwiek do końca Christmas SALE nie warto czekać, gdyż pod koniec tego okresu niewiele zostaje na półkach sklepowych.

Warto wybrać się właśnie pierwszego dnia obniżek, aby znaleźć się w ogniu i tłumie szturmującym sklepy. Kiedy kolejka ustawia się nawet na kilka godzin przed otwarciem sklepu.
Następnie w lutym jest kolejna przecena, kiedy zimowe kolekcje muszą zostać wyprzedane, a sprzedawcy chcą się pozbyć nadmiaru towaru w magazynach.

Clearance SALE

To też dobra okazja na dobre zakupy w Stanach Zjednoczonych. Rozglądaj się także w ciągu roku za tzw. clearance SALE. To takie niespodziewane zniżki, gdzie czasami można coś kupić w cenie niższej o 30%.
Zwykle Department Stores to część olbrzymiej sieci sklepów w USA. Te same sklepy znajdziesz w różnych miastach, aczkolwiek nie zawsze te same produkty są w tym samym sklepie.

Poniżej wymieniamy największe Department Stores na terenie USA, na które zwróć uwagę podczas Twojej wycieczki na zakupy do USA:
Największe sklepy: Macy’s, Bloomingdale’s, Burdine’s, Lazarus, Rich’s, Nordstrom’s, Sak’s, Dayton-Hudson’s, Marshall’s and Bergdorf-Goodman, Lord & Taylor, Hecht’s, Strawbridge’s, Kaufman’s, Filene’s, Neiman Marcus.

Zadzwoń
tel. +1 561 900 8050

Nasze usługi w USA

  1. Sprzedaż nieruchomości na Florydzie
  2. Wynajem nieruchomości na Florydzie
  3. Zarządzanie i obsługa nieruchomości na Florydzie
  4. Wynajem nieruchomości podczas Twojej nieobecności na Florydzie
  5. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
  6. Kup z nami dom lub apartament w najlepszej lokalizacji Florydy
  7. Lokalizacje: Miami, Boca Raton, Fort Lauderdale, Palm Beach i inne
  8. Dla naszych klientów otwieramy konto w banku w USA
  9. Doradztwo podatkowe i finansowe związane z inwestycją na Florydzie
  10. Obsługa klienta z Europy od A do Z

Przeglądaj oferty w języku angielskim (English version)

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na Florydzie

Ameryka dla inwestora i nie tylko

Szukaj nieruchomości

UWAGA!
Nie znalazłeś odpowiedniej dla Ciebie nieruchomości? Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości na Florydzie. Najlepiej telefonicznie. Znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę.
Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie na Florydzie? Napisz lub zadzwoń do nas jeszcze dziś!

kontakt biuro nieruchomości za granicą

Compare listings

Porównać
OTWÓRZ CHAT
1
Zapraszam do rozmowy na żywo
ROZMAWIAJ NA ŻYWO
Tutaj Anna Zalewska.
Witam serdecznie z Florydy. W czym mogę pomóc?