Zamek San Marco w St. Augustin historia i zwiedzanie miasta. Castillo San Marco w St. Augustin było przez wiele lat najbardziej wysuniętą na północ twierdzą hiszpańską ze wszystkich kolonii hiszpańskich w Nowym Świecie. Jest to także najstarszy hiszpański fort i najlepiej zachowany przykład hiszpańskiej architektury kolonialnej w Stanach Zjednoczonych. Należy do części hiszpańskich fortyfikacji tej części wybrzeża wraz z rzeką St.Mary i St. Johns, a na południu leży fort Matanzas.
Powiązany temat: miasto St. Augustine na Florydzie zwiedzanie i atrakcje
Obrona przed Anglikami
Od swojego początku zamek Castillo de San Marco miał jedno, najważniejsze zadanie: chronić St. Augustin od najazdów piratów i od największego wroga: Wielkiej Brytanii w czasach kiedy Floryda, Georgia i wybrzeże Caroliny był polem bitwy i walki o ziemię przez trzy największe mocarstwa ówczesnego świata, na terenie dzisiejszych wschodnich stanów USA.
Historia zamku sięga czasów kiedy tuż po transatlantyckich wojażach Kolumba, podczas kiedy konkwistadorzy zajmowali coraz to nowe ziemie w obydwu Amerykach dla Hiszpanii. Najpierw na Karaibach, później na terenach dzisiejszego Meksyku, Ameryki Środkowej, Kolumbii, Wenezueli i Peru.
Bogactwa tych regionów podniosły ceny i zapotrzebowanie na kontynencie europejskim, a hiszpańskie galeony żeglowały do domu wyładowane, cukrem, tytoniem, czekoladą, perłami, szlachetnym drewnem, srebrem i złotem. Te tzw. floty skarbów – wkrótce uczyniły Hiszpanię najpotężniejszym i najbogatszym państwem w renesansowej Europie.
Powiązany temat: najlepsze plaże na Florydzie
Najszybsza droga z Ameryki do Europy
Dzięki człowiekowi o nazwisku Ponce de Leon, odkrywcy Florydy, hiszpańscy nawigatorzy statków, wiedzieli iż najbezpieczniejszą i zarazem najszybszą drogą powrotną z Ameryki do Europy, jest poprzez wykorzystanie Gulfstromu, czyli prądu zatokowego, który wieje przez cieśninę pomiędzy Florydą a Bahamami aż do Europy i dalej.
Ten wiatr pchał hiszpańskie galeony z powrotem bezpiecznie do Hiszpanii. Hiszpanie wiedzieli iż za wszelką cenę muszą bronić Florydy, aby wrogowie nie mogli korzystać z portów u wschodniej Florydy.
Zainteresuje Cię także: historia Florydy
W roku 1513 Hiszpania zajęła Florydę po ekspedycji i odkryciach Ponce de Leon, ale to Francja postawiła pierwsza stopę na Florydzie wznosząc Fort Caroline na rzece St. John river w 1564 roku. Hiszpania widząc nadchodzące zagrożenie, pod monarchią Filipa II wysłała ekspedycję na Florydę pod dowództwem Pedro Menendeza de Aviles, który miał za zadanie wyeliminować francuskie zagrożenie i wznieść budowle fortyfikacyjne dla Hiszpanii.
Hiszpania kontra Francja
Pedro Menendez de Avilez dotarł do ujścia rzeki St. Johns river w roku 1565. Po nieudanych walkach i próbie przejęcia francuskich statków tam zakotwiczonych Hiszpanii pożeglował dalej na południe i wybudował miasto St. Augustin z zamiarem ustanowienia bazy dla dalszych podbojów i potyczek z Francuzami.
Prawie natychmiast po tym Francuzi pogonili za Hiszpanem i zaatakowali. Wtedy Hiszpanom dopisało szczęście ponieważ statki francuskie zostały zniesione jeszcze bardziej na południe podczas ogromnego sztormu na morzu.
W tym samym czasie Hiszpanie zorientowawszy się iż Francuzi zostawili prawie opuszczony i słabo strzeżony swój fort uderzyli na północ, zajęli fort i zamordowali większość jego mieszkańców.
Taki sam los spotkał niedobitki Francuzów, których to Hiszpanie schwytali i zamordowali, dokładnie 14 mil na południe od St. Augustine. Ten epizod z krwawej historii Florydy dał nazwę miejscu: Matanzas – z hiszpańskiego oznaczającą rzeź.
Anglia kontra Hiszpania
Anglia była następna w kolejce do walki z Hiszpanią o bogactwa i wpływy na Florydzie. Hiszpanie z obawą spoglądali na Anglików od czasów kiedy Sir Francis Drake zaatakował i spalił doszczętnie St. Augustin w roku 1586. Hiszpanie jeszcze uważniej obserwowali poczynania Anglików, kiedy to założyli w 1607 Jamestown.
Brytyjscy piraci ograbili St. Augustin ponownie w roku 1668 w brawurowym ataku na miasto, po ustanowieniu miasta Charleston w Południowej Karolinie w roku 1670.
Te wydarzenia zmusiły Hiszpanów do stanięcia na wysokości zadania obrony swoich terytoriów i wybudowali Castillo de San Marco.
Rozpoczęcie budowy zamku
Budowa zamku rozpoczęła się w roku 1672 a skończyła się 1695. Castlillo stanęło na ruinach wcześniejszej, drewnianej fortyfikacji obronnej St. Augustine, która broniła miasta od początku jego powstania. Zamek stanął na lewym wybrzeżu zatoki Matanzas co miało nie tylko ułatwić obronę armatami od strony morza, ale także zamek miał bronić miasto od strony lądu.
Pierwsze “chrzciny ogniowe” zamek przeżył w roku 1702 podczas wojny o hiszpańską sukcesję, kiedy Anglicy przez 50 dni bezskutecznie oblegali twierdzę. Anglicy spalili doszczętnie miasto jednak zamek St. Augustin przetrwał nienaruszony. Po tym Hiszpanie dodatkowo wybudowali ziemny wał obronny wokół St. Augustine powodując iż St. Augustin stało się miastem za murami.
Jednak przesmyk Matanzas ciągle był nieufortyfikowany kiedy generał James Oglethorpe i Brytyjskie wojsko z Fort Frederica w stanie Georgia zaatakowały ponownie St. Augustina w roku 1740. Ponownie zamek był oblegany a przesmyk Matanzas zablokowany. Atak nauczył Hiszpanów iż w dalszym ciągu jest potrzebne umocnienie zamku z drugiej strony. Po tym czasie powstała wieża w roku 1742.
Floryda oddana …
W roku 1763 jako wynik wojny siedmioletniej z Francuzami i Indianami, Hiszpania zrzekła się Florydy na rzecz Wielkiej Brytanii w zamian za zwrócenie La Habana czyli dzisiejszej Kuby. Anglicy zaczęli stacjonować w Castillo de San Marco i wzmocnili budowlę i przetrwali American Revolution.
Traktat Paryski z roku 1783 który zakończył wojnę zwrócił Florydę do Hiszpanii. Hiszpania była właścicielem Florydy do roku 1821, kiedy Amerykańsko Hiszpańskie napięcia polityczne doprowadziły do przekazania Florydy dla Amerykanów.
Po tym Amerykanie przemianowali nazwę na Castillo Fort Marion i używali tego miejsca do przetrzymywania indiańskich więźniów podczas wojny z Seminolami w latach 1835 do 1842. Wojska konfederacji okupowały zamek krótko podczas Wojny Cywilnej i także Indianie schwytani podczas kampanii militarnych na zachodzie Florydy. Ostatni raz zamek był wykorzystywany podczas wojny hiszpańsko-amerykańskiej jako więzienie wojskowe.
Castillo de San Marcos zdjęcia
Zamek w St. Augustine – Castillo de San Marcos. Jedna z największych atrakcji turystycznych w miejscowości St. Augustin na Florydzie. Wedle przewodników najstarsza miejscowość w Stanach Zjednoczonych. Sprawdź także nasze informacje o Castillo de San Marcos i informacje o St. Augustine i jak zwiedzać to miasto na Florydzie. Castillo de San Marcos St. Augustine